Drobty z Číny aneb jak pobyt v Číně mění perspektivy

7. 12. 2019 21:53:47
Co ještě zaujme člověka v Číně? O čínských rychlovlacích, mapách i Konfuciovi. O rychlosti, z níž se tají dech. A o každodenním životě. Zbylé postřehy ze zahraniční cesty, slovem i obrazem.

Člověk si myslí, jaké má štěstí, že žije v Evropě. Je zde vyspělá civilizace a celý svět se kolem této civilizace tak trochu točí. Jenže pak přijede do Číny a všechno je jinak.

Zkusíte si tipnout rychlost čínského rychlovlaku? Zatím, co budete přemýšlet, povíme si něco o čínském nádraží. To je trochu jak nedobytná pevnost. Mimo centrum, dobře zabezpečené. Prohlídka s rentgenem jako na letišti při vstupu do haly, před nástupištěm další barikáda. Člověk přemýšlí, zda se jedná o ochranu nebo o dozor. Rychlovlak - z nejlepších, co člověk kdy viděl. Z Ťi-nanu je to do Čchü-fu, Konfuciova rodiště, zhruba 130 km. Byli jsme tam cobydup. Rychlost, která se samozřejmě ukazovala ve vagónu po celou dobu jízdy, byla závratná. 305 km/hod. To jsem si kdysi ve Francii myslela, že když jezdím TGV, tak je to to nejlepší, co mě může potkat. Jeho průměrná rychlost tehdy byla 200 km/hod. Maximální rychlost rychlovlaku z Ťi-nanu do Čchü-fu je 350 km/hod.

Pojďme k učenému a moudrému Konfuciovi (6./5. st. př. n. l.). Čím je pro Evropany Bůh, tím je Konfucius pro Číňany, pravil mladý Číňan, s nímž jsem se v Ťi-nanu bavila. Není to špatná volba. Do Konfuciova rodiště v Čchü-fu se zvláště před začátkem školního roku sjíždí mladí lidé, aby si vymodlili jeho přízeň. Umí zařídit, aby se vám ve škole dařilo, abyste uspěli u zkoušek, dostali se na vytouženou univerzitu a kdoví co ještě. Kde že jsou časy kulturní revoluce či ateistického komunismu! Taky jsem připojila svou červenou destičku k desítkám dalších - stačí napsat vaše jméno, bylo mi řečeno. A že těch destiček tam už bylo. Asi se do Čchü-fu před začátkem školy sjíždí celá Čína! A když byste náhodou u zkoušky neuspěli, budete mít aspoň radost - červená je totiž známkou štěstí a radosti.

Na Konfuciovu počest se v Konfuciově chrámu odehrávají barvité ceremonie. Za zvuků čínské hudby a všichni v červeném. Je to asi největší atrakce v celém chrámovém komplexu, který je ale i sám o sobě hodně zajímavý.

Můžete se spojenými nádvořími, branami a chrámy procházet a procházet...

... až natrefíme na posledního čínského císaře.

Jak říkám, kulturní revoluce jako by nebyla. Nedaleký palác, kde Konfucius sídlil, byl opět střežen rentgeny. Ještě že hřbitov, kde se nachází Konfuciův hrob, byl volně přístupný. Doporučuji využít služeb rikšistů. Už ale nešlapou vlastními silami, kde že jsou ty časy, rikši jsou na motor.

Mladý Číňan pravil, že protože jsou on i jeho vyvolená vysokoškoláky, mohou si dovolit dvě děti. To bylo ještě před tím, než omezení porodnosti v Číně padlo. Stejně to ale lidi nedodržovali, říkal. Proto se tak těžko odhaduje počet obyvatel ve městech. On byl ale ochoten vyhovět své zemi, která mu zajišťuje celkem slušný život. Komunistou nebyl, ale liboval si, jak je u nich levné bydlení a levná doprava. Začal vydělávat v mezinárodní IT firmě - kam se hrabou výdělky u nás. Mimo jiné - trochu se smál mému mobilu. Prý že takový měl před x lety.

Když půjdete nakupovat, doporučuji kromě super mobilů i mapy. Pro děti třeba mapu ve formě puzzle. I tak je to hodně poučné. A každé malé dítě v Číně to ví. Že středem světa není Evropa, ani Amerika. Ty jsou úplně zanedbatelné, kdesi v rožku se krčící. Středem světa je Čína. Z mapy je to úplně jasné, kdo by se čemu divil.

A pak, která země je vyspělejší. Někdy je dobré podívat se na mapy, co se prodávají v Číně.

Fotografie byly pořízeny autorkou článku.

Autor: Radmila Švaříčková Slabáková | sobota 7.12.2019 21:53 | karma článku: 28.67 | přečteno: 1157x

Další články blogera

Radmila Švaříčková Slabáková

Jaké to je, když je člověk nečekaně přítomen na indické svatbě? A co se tam děje?

Vyfotit si svatbu v Indii, to se vám nestane každý den. A že se při tom člověk nestačí divit. Je to něco úplně jiného než svatba u nás. Tak třeba si tam snoubenci mačkají na čele něco, co vám nápadně připomíná žvýkačku...

24.11.2023 v 19:02 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 318 | Diskuse

Radmila Švaříčková Slabáková

Perlička z Ria aneb i samozřejmé věci mohou být úplně jinak

O tom, jak člověk nevidí věci, které se nacházejí přímo před jeho očima. A o tom, o čem se v průvodci po Riu de Janeiru nedočtete.

6.10.2023 v 19:22 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 265 | Diskuse

Radmila Švaříčková Slabáková

Do favely! Drogy a samopaly jako turistická atrakce: důvěrná reportáž z brazilského Ria

O podivné turistické atrakci v Riu de Janeiru, o lidech, co žijí ve čtvrtích pro chudé, o překupnících drog, samopalech, střelbách a o jedné z nejsmrtonosnějších policií na světě.

27.8.2023 v 18:29 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 500 | Diskuse

Radmila Švaříčková Slabáková

Jak přežít Rio de Janeiro

O tom, jak se člověk připravuje na cestu do města zločinu. Jak o Riu píší průvodci a jaké to tam je na základě vlastních zkušeností. O žabkách, taxících, policejních autech, metru i autobusech. A rada na závěr.

5.8.2023 v 16:37 | Karma článku: 23.29 | Přečteno: 501 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma článku: 19.90 | Přečteno: 473 | Diskuse

Miroslav Semecký

Nacházíte ve Španělsku? Používáte aplikaci Telegram? Zpozorněte!

Oblíbená komunikační aplikace ve Španělsku končí. Bude vypnuta (zablokován přístup) v řádu několika následujících hodin. Soudce Národního soudu Santiago Pedraz vydal rozhodnutí, ve kterém nařizuje mob..

23.3.2024 v 17:51 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 582 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 6. díl: Den v La Pazu

La Paz je město jako žádné jiné. Dvoumilionová aglomerace sahající až nad 4000 metrů nad moře, ulice jsou strmé, propojené lanovkami, a kolem obrovská kulturní a sociální diverzita.

22.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 231 | Diskuse

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 476 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 19 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 670

Vysokoškolská pedagožka, historička, autorka řady odborných článků a knih, kterou baví psát i trochu jinak, a to zejména ze zahraničních cest. A už ji nebaví svými cestovatelskými dojmy zahlcovat mailové schránky přátel, z nichž někteří tuto autorčinu mánii trpělivě snášejí již po dlouhá léta.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...